Bronikowski.com - Emil Oppeln-Bronikowski: Kod & Słowa

Skip navigation

Bronikowski.com G+

Emil czyta #2

Posted in Emil czyta | 5 Comments

Witajcie w drugim, możliwe że ostatnim, odcinku „Emil czyta”. I od razu praktyczna porada: nie biegajcie z butelką piwa i tabletem w tej samej przegródce torby/plecaka. Nie wiem ile lat nieszczęść sprowadza stłuczony ekran, ale z pewnością nie ułatwił mi zebranie tej listy.

„Open Waters”, Simon Winchester

Esej o Oceanie. Oceanie jako kolebce życia, grobie statków, wielkim nieznanym.

„Alan Moore: the revolution will be croud-funded”, Scott Thil

Autor takich klasycznych komiksów jak „Watchmen” i „V for Vendetta” wierzy w moc sprawczą Kickstarterów i niezależność autorów.

„Nothing like this will be built again”, Charles Stross

Podróż w paszczę reaktora atomowego.

„The Animator”, Michael Slater

Fantastyczny esej o Dickensie, znawcy londyńskiej mgły i organizatorze związków zawodowych otwieraczy mięczaków.

„On Git’s shortcomings”, Peter Lundgren

Jaki jest Git każdy widzi. Z pozycji ludzi o filozofii podobnej do Linusa wygląda jak miliard dolarów. Inni będą kręcić nosami na niektóre rzeczy.

„If Films Were Reviewed Like Video Games”, Dennis Farrell

Najważniejsze, że frame-rate w ostatnim przeboju był stabilny, a aktorzy nigdy nie wychodzili z kadru.

„Historia niebieskiej tasiemki”, Michał Łaszczyk

Sport wyczynowy to 90% treningu, 10% szczęścia i jakieś 17% guseł, zaklęć i fatalnej voodoo medycyny.

„Prison Break”, Karrie Jacobs

Nie wiem nic o architekturze. No, może te kolumny i rozety. Nieforemna perła. Artykuł próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy architekci powinni projektować więzienia. Zawsze fascynuje mnie, gdy ktoś na serio próbuje podjąć dyskusję o etykę zawodową. W tym świecie pytanie „czy powinniśmy?” wydaje się prawie nie na miejscu. Chyba, że uściślone „za ile?”.

„Your First Short Story Speaks”, Peter Kispert

Odradzam czytanie tego tekstu ludziom, którzy bawią się w pisanie.

„I Look Good in My Pork Pie Hat”, Ryan O’Neill

To są teksty dla których żyję. Nic nie wnoszące, trzy piąte zmyślone, teksty o kapeluszach.

Mods

5 Responses to Emil czyta #2

 1. Bronek says:

  Drogi Emilu, wybacz drobną złośliwość, ale czy w języku polskim na przełomie dziejów twego czytelnictwa jest tylko jedna pozycja?
  Bo, przyznać muszę, że znam takich ;) dla których przeczytanie instrukcji obsługi drukarki holograficzno-kwantowej nie stanowi problemu nawet w języku Shakespearea ;), ale już zgłębianie emocjonalnych uniesień tego co między wierszami czy nawet niuansów poetyki słowa w języku obcym (jednak!) stanowi spory problem…

 2. Emil Oppeln-Bronikowski says:

  @Bronek

  Ja wszystko rozumiem, ale mam tak mało źródełek z “naszego” Internetu. Kiedy ktoś mi zarzucił to tydzień temu poprosiłem o jakieś linki, przecież z KorwinMikkeWykopSmutnyLOL nie będę czerpał tekstów. Nie wiem, gdzie w polskim Internecie dzieją się rzeczy o małym natężeniu żeny.

 3. Alex says:

  @Bronek

  Problem jest trochę taki, że w naszym polskojęzycznym graj dole nie ma nic do czytania powyżej pewnego poziomu. Bawiłem się kiedyś w podobne prasówki i to samo – nie ma nic po polsku, wszystko en. Nawet tygodniki opinii nie dorastają do The Atlantic czy NY Timesa.

 4. LGM says:

  @Bronek – wydaje mi się że grupa języków angielskich (no bo przecież nie jest to jeden język – zapytaj się amerykanina i brytyjczyka jak się poprawnie pisze na przykład “kolor” i wyjdzie że u każdego inaczej) to tzw. lingua franca internetu.

  Znaczy się, każdy kto chce pisać “ku światu” będzie starał się po angielsku (czy lepiej, czy gorzej) bo w ten sposób dotrze do największej isości czytelników. Po angielsku przeczyta i zrozumie tak pan Kowalski, japk pan Smith, Müller, Papadopoulos, Wang czy Gonzales. Tak więc siłą żeczy skoro większość stara się pisać po angielsku, w tymże języku będzie najwięcej tekstów ciekawych i unmujących.

  Co oczywiście nie znaczy że w języku ojczystym brak takowych tekstów – tyle że statysticznie Polska to kraj niewielki, a i część krajowych produkuje się po angielsku. No i nie ma za bardzo krajowych odpowiedzników stron takich jak reddit, czy hacker news które by wyłapywały i aggregowały ciekawostki.

 5. Toppers med besteforeldre som stiller opp. Våre er flinke de og. Eneste minuset er at farmor bor i Sandnes.Vi får møtes ja, men fortsatt er det mye som skjer i hverdagen. Men vi prates nærmere.Klem Mona C

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hej, mamy 2012! ...a Twój Internet Explorer ma już ponad 10 lat!

Zaktualizuj natychmiast przeglądarkę lub zainstaluj którąś z alternatywnych:

...po czym wróć na naszą stronę :)